Jak často byste si měli zálohovat počítač a mobil?

Mnozí lidé podceňují zálohování dat, až do momentu, kdy nečekaně nějaká důležitá data ztratí. Dokumenty, kontakty, fotky a jiná cenná data je potřeba si zálohovat pořádně, většina lidí si ani neuvědomujete, jak rychle o ně může přijít. Podívejte jste na zásady zálohování, které vám pomohou eliminovat riziko ztráty důležitých souborů.

ošetření mobilu

Proč zálohovat?

Stačí tak málo, abyste přišli o svá data. Například vám spadne mobil na zem a už se více nerozběhne, definitivně se vám pokazí harddisk na notebooku, nebo ztratíte tablet. Nové zařízení si koupíte, ale své kontakty, fotografie či dokumenty v obchodě nenajdete, a proto je třeba myslet preventivně a vytvářet si zálohy.
Zálohování se jeví jako otravná činnost, ale může vám ušetřit množství starostí se ztracenými údaji. Ve skutečnosti to není nic strašného, protože vytvoření zálohy vám nezabere více než pár minut, během kterých si můžete dát kávu a přečíst si další článek.

Jak často zálohovat?

Frekvence zálohování se liší od toho, jak často zařízení používáte a ukládáte na ně nová data. Ale myslete na to, že svůj počítač, mobil nebo tablet byste si měli zálohovat vždy, když do něj vložíte něco důležité, co byste nechtěli ztratit. Obecně se doporučuje u zařízeních, které používáte denně, abyste si vytvářeli aktuální zálohy alespoň jednou týdně. Vytvořte si z toho rutinu a určitě si den, v který budete pravidelně zálohovat, co takhle v neděli večer?
tiskací písmo

Kolik záloh potřebujete?

Jedna záloha je lepší, než žádná, ale pokud chcete mít jistotu, že cenná data neztratíte, zálohujte třikrát. U důležitých souborů je dobré mít dvě zálohy na externích harddiscích, které budete mít na dvou různých místech a jednu zálohu "v oblacích", čili na cloudovém úložišti. Externí harddisky se dají koupit za pár stovek a poplatky na cloudové úložiště také nejsou vysoké, takže cena za ochranu vašich dat není vysoká.