Do pomocníků na zuby se vyplatí investovat

Člověk se začne před preventivní prohlídkou bát, protože nemá úplně čisté svědomí, co se ústní hygieny týče a uvědomuje si to. Čištění zubů většinou provede jen tak halabala pro pocit, že úkon byl proveden. Když si ale představíte, že kromě pasty a kartáčku máte použít i další pomůcky a tím ztratit nějaké další minuty, mávnete nad tím rukou, ale ono se vám to vrátí. A to nejen strachem před prohlídkou.

dentální potřeby

Mezizubní kartáček je pomocníkem, který vás přesvědčí, že zbytky jídla a plak zůstávají mezi zuby, i když máte pocit, že jste vše udělali správně. Pokud nevíte, jakou velikost byste si měli pořídit, zeptejte se na to svého stomatologa. Asi se dozvíte, že budete potřebovat víc velikostí, protože mezizubní prostory nejsou všude stejné.

Jestli jste se rozhodli používat dentální nit, tak i výběr mezi nimi je tak trochu věda. Obvykle se vyrábí z nylonu, nebo jiných plastů. Může, ale nemusí, být voskovaná. Ta je vhodnější pro užší mezery, stejně tak je možné použít mezizubní pásku.
dva kartáčky

Voskovanou nit mají rádi začátečníci, protože lépe klouže a nemusejí se bát, že se jim zasekne, případně ještě roztřepí a dost těžko půjde vyndat.

Jestli ale chcete domácí ústní hygienu povýšit na profesionální úroveň, zakupte si ústní sprchu, známou též jako irigátor. Proud vody vyplaví z prostor mezi zuby zbytky jídla, a zubní plak, který je strůjcem kazivosti zubů, protože rozleptává sklovinu.

Základní modely tvoří dobíjecí stanice s nádobkou, z níž je voda vedena hadičkou do těla sprchy s čistící tryskou. Tu je možné měnit stejně jako hlavici u elektrických kartáčků.

Jestli často cestujete, určitě využijete bezdrátové irigátory. Vodu z vodovodu, nebo zředěnou ústní vodu nalijete do zásobníku přímo v těle ústní sprchy.

Úplným základem správné dentální hygieny je ale nákup toho pravého kartáčku. Sice se doporučuje, že si ho před nákupem máte nejprve vzít do ruky, ale ještě jsem se nesetkala s prodejnou, kde by měli od každého jeden rozbalený a vystavený jako tester. Ale zato vím, že nejlepší je měkký, případně středně tvrdý.

 Vypadat má takto:

– jeho vlákna by měla být rovně střižená

– rozhodně je lepší, když štětinky jsou hustě posázené

– měl by mít malou hlavu, aby se dostal i k méně přístupným místům

Některý stomatolog říká, že je dobré ho měnit jednou za tři měsíce, další poradí za dva, ale rozhodně nic nezkazíte, když ho vyměníte každý měsíc. Ale pozor! Pokud jste prodělali infekční onemocnění, je nutné ho vyměnit ihned po uzdravení, i kdybyste ho měli teprve týden.

Vyrábějí se i kartáčky super soft, nebo extra soft tedy extrémně měkké, které jsou vhodné pro citlivé, či krvácející dásně.

Tvrdé jsou vhodné jen na čištění protéz. Jinak by vám poškodily dásně, ústní sliznici, ale i samotné zuby.

Chcete-li elektrický, vyberte si mezi rotačně-oscilačním, který narušuje zubní plak, ale může dojít k poraněním dásní, nebo sonický, který díky rozkmitaným štětinám tvoří směs vody, pasty a slin a tím čistí. Je vhodný i pro citlivé dásně a chrup.